2015 Cougar Series 2, June 13
Overall Finish List
June 13, 2015
Results by Seattle Running Club
3.12 Miles
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Eric Bone Seattle WA 6 41 M 1 Top Fin 19:29.5 6:15/M
2 Ben Schmidt Seattle WA 55 51 M 2 Top Fin 23:46.1 7:30/M
3 Isabel Schmidt Seattle WA 58 14 F 1 Top Fin 23:52.8 7:32/M
4 John Wallace III Seattle WA 85 39 M 3 Top Fin 25:05.8 7:56/M
5 Tim Harris Fall City WA 16 54 M 1/3 50-59 26:59.6 8:32/M
6 Julia Anderson Seattle WA 101 26 F 2 Top Fin 27:10.9 8:34/M
7 Alexa Severtsen Shoreline WA 83 35 F 3 Top Fin 27:27.5 8:39/M
8 Russ Harry Issaquah WA 17 51 M 2/3 50-59 28:25.3 8:59/M
9 Diane Mattson Brighton MI 36 55 F 1/3 50-59 29:50.8 9:26/M
10 Tim Mclaughlin Seattle WA 53 33 M 1/3 30-39 30:30.6 9:39/M
11 Pete Hendrickson Bellevue WA 82 55 M 3/3 50-59 30:42.7 9:42/M
12 Maria Adams Seattle WA 5 29 F 1/3 20-29 31:23.8 9:56/M
13 David Adams Seattle WA 4 30 M 2/3 30-39 31:24.2 9:56/M
14 Brent Johnson Seattle WA 28 46 M 1/3 40-49 31:30.5 9:58/M
15 Ruth Schmidt Issaquah WA 63 12 F 1/5 1-14 31:31.3 9:59/M
16 Maria Lim Mill Creek WA 34 31 F 1/3 30-39 31:33.3 9:59/M
17 Carl Schmidt Issaquah WA 56 44 M 2/3 40-49 31:37.6 10:01/M
18 Kim Chinn Seattle WA 76 49 M 3/3 40-49 32:31.1 10:17/M
19 Marlis Dejongh Seattle WA 9 64 F 1/1 60-69 32:31.2 10:17/M
20 Alexia Inignes Seattle WA 75 45 F 1/6 40-49 34:45.8 10:59/M
21 Claire Schmidt Issaquah WA 57 9 F 2/5 1-14 36:10.8 11:28/M
22 Ella Glenn Issaquah WA 11 8 F 3/5 1-14 36:11.4 11:28/M
23 Laura Schmidt Issaquah WA 84 49 F 2/6 40-49 36:13.6 11:29/M
24 Michael Hoagland Snoqualmie WA 19 30 M 3/3 30-39 37:14.4 11:47/M
25 Emma Hoagland Snoqualmie WA 18 27 F 2/3 20-29 37:14.6 11:47/M
26 Pam La Follette Renton WA 29 50 F 2/3 50-59 39:24.8 12:29/M
27 Savana Wright Seattle WA 72 8 F 4/5 1-14 39:26.3 12:30/M
28 Kelly Wright Seattle WA 71 42 F 3/6 40-49 39:27.2 12:31/M
29 Anume Orukari Bellevue WA 79 33 F 2/3 30-39 39:57.6 12:39/M
30 Janice Hahn Bellevue WA 13 55 F 3/3 50-59 42:34.4 13:30/M
31 Kellyjo Hammond Sumner WA 15 9 F 5/5 1-14 42:53.1 13:36/M
32 Christy Hammond Sumner WA 14 39 F 3/3 30-39 42:53.3 13:36/M
33 Allen Holz Mill Creek WA 20 60 M 1/2 60-69 43:54.2 13:55/M
34 Monica D Franks Issaquah WA 10 49 F 4/6 40-49 45:04.8 14:16/M
35 Kim Hall Seattle WA 81 46 F 5/6 40-49 50:35.7 16:04/M
36 Becky Wilson Issaquah WA 80 41 F 6/6 40-49 50:51.5 16:09/M
37 Maggie Janicki Seattle WA 26 26 F 3/3 20-29 56:32.6 17:58/M
38 David Hahn Bellevue WA 12 61 M 2/2 60-69 1:02:02.8 19:44/M
8.22 Miles
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Eddie Strickler Seattle WA 350 30 M 1 Top Fin 55:57.7 6:39/M
2 Michael Smith Renton WA 346 56 M 2 Top Fin 57:30.8 6:50/M
3 Jim Bethune Tumwater WA 416 27 M 3 Top Fin 1:00:19.1 7:10/M
4 Mike Stevens Kirkland WA 412 37 M 1/19 30-39 1:00:28.6 7:10/M
5 Kevin Ireland Seattle WA 278 34 M 2/19 30-39 1:00:36.4 7:11/M
6 Derek Dutilly Snoqualmie WA 222 43 M 1/14 40-49 1:01:25.4 7:18/M
7 Joseph Zagrodnik Seattle WA 359 28 M 1/9 20-29 1:01:35.4 7:19/M
8 Jo Markham Olympia WA 302 29 F 1 Top Fin 1:03:22.3 7:32/M
9 Jeff Pietz Renton WA 326 32 M 3/19 30-39 1:04:21.5 7:38/M
10 Jeff Schomaker Seattle WA 340 30 M 4/19 30-39 1:06:12.9 7:51/M
11 Andrew Leonard Bellevue WA 291 40 M 2/14 40-49 1:06:44.7 7:55/M
12 Reid Mccaul Seattle WA 305 29 M 2/9 20-29 1:07:38.7 8:01/M
13 Scott McCoubrey Ketchum ID 410 52 M 1/13 50-59 1:07:42.8 8:02/M
14 Chris Mallon Kirkland WA 299 44 M 3/14 40-49 1:08:56.4 8:10/M
15 Craig Layman Dupont WA 287 52 M 2/13 50-59 1:09:03.1 8:13/M
16 Lisa Pietz Renton WA 327 32 F 2 Top Fin 1:09:09.6 8:13/M
17 Tom Moran Bellevue WA 314 40 M 4/14 40-49 1:09:27.1 8:16/M
18 Mona Deprey Seattle WA 212 49 F 3 Top Fin 1:09:47.8 8:17/M
19 Ryan Stueber Auburn WA 351 34 M 5/19 30-39 1:09:56.7 8:16/M
20 Day Frostenson Seattle WA 417 37 M 6/19 30-39 1:10:33.3 8:23/M
21 Erin Lietzan Anacortes WA 293 27 F 1/6 20-29 1:10:51.1 8:24/M
22 Josh Nicholson Mercer Island WA 317 39 M 7/19 30-39 1:11:53.3 8:33/M
23 Christopher Maccausland Seattle WA 297 34 M 8/19 30-39 1:12:41.8 8:36/M
24 Jason Thompson Kent WA 352 45 M 5/14 40-49 1:12:43.9 8:34/M
25 Randall Lisy Maple Valley WA 294 39 M 9/19 30-39 1:12:49.5 8:40/M
26 Michael Sinsky Seattle WA 345 56 M 3/13 50-59 1:13:16.5 8:39/M
27 Andrew Spelman Issaquah WA 347 34 M 10/19 30-39 1:13:27.8 8:40/M
28 Kyle Oswald Seattle WA 321 46 M 6/14 40-49 1:13:28.5 8:40/M
29 Jay Grubb Seattle WA 378 54 M 4/13 50-59 1:13:51.6 8:48/M
30 Charlie Spirka Maple Valley WA 348 42 M 7/14 40-49 1:14:21.9 8:48/M
31 Greg Mills Bellevue WA 307 53 M 5/13 50-59 1:14:29.2 8:48/M
32 Mark Kenneally Kent WA 283 44 M 8/14 40-49 1:15:09.6 8:52/M
33 Kevin Rio Redmond WA 332 28 M 3/9 20-29 1:15:30.5 8:56/M
34 Luis Padilla Bellevue WA 322 44 M 9/14 40-49 1:15:38.9 8:55/M
35 Nicholas Greenfield Kirkland WA 266 27 M 4/9 20-29 1:15:41.9 8:57/M
36 Douglas Weigel Bellevue WA 355 46 M 10/14 40-49 1:16:38.9 9:06/M
37 Sara Rice Kirkland WA 329 28 F 2/6 20-29 1:17:01.4 9:05/M
38 Ian Santos-Livengood Seattle WA 338 30 M 11/19 30-39 1:17:39.7 9:16/M
39 Steve Tilford Renton WA 353 57 M 6/13 50-59 1:17:48.6 9:15/M
40 Will Hodgman Seattle WA 270 55 M 7/13 50-59 1:17:57.1 9:16/M
41 Kjartan Kennedy Seattle WA 284 24 M 5/9 20-29 1:18:12.6 9:17/M
42 Doug Thielen Renton WA 419 36 M 12/19 30-39 1:18:17.2 9:15/M
43 Heather Lewis Seattle WA 292 47 F 1/23 40-49 1:19:25.5 9:26/M
44 Ashlie Johnson Seattle WA 279 41 F 2/23 40-49 1:20:15.6 9:31/M
45 Grahme Green Kirkland WA 265 34 M 13/19 30-39 1:20:29.1 9:32/M
46 Willy Castonguay Burien WA 186 51 M 8/13 50-59 1:20:37.6 9:32/M
47 Laetitia Buszka Kirkland WA 184 41 F 3/23 40-49 1:21:09.4 9:36/M
48 Shannon Debono Kirkland WA 210 30 F 1/11 30-39 1:21:09.6 9:36/M
49 Beth Rimmer Kirkland WA 331 36 F 2/11 30-39 1:21:30.6 9:38/M
50 Evan Lewis Seattle WA 420 49 M 11/14 40-49 1:22:00.6 9:42/M
51 William Foster Bellevue WA 260 24 M 6/9 20-29 1:22:33.1 9:46/M
52 Karen Sinclair Port Orchard WA 344 47 F 4/23 40-49 1:22:53.1 9:49/M
53 Thomas Chan Mercer Island WA 414 30 M 14/19 30-39 1:23:06.1 9:48/M
54 Will Dowtin Seattle WA 216 29 M 7/9 20-29 1:23:11.2 9:49/M
55 Jason Moore Auburn WA 312 41 M 12/14 40-49 1:23:39.7 10:00/M
56 Justin Knoy Seattle WA 285 33 M 15/19 30-39 1:23:42.9 9:55/M
57 Steven Faas Bellevue WA 257 56 M 9/13 50-59 1:24:10.6 10:14/M
58 Karen Nolting Kent WA 318 55 F 1/7 50-59 1:24:33.4 9:59/M
59 Terry Montague Kirkland WA 310 64 M 1/5 60-69 1:25:27.2 10:10/M
60 Brian Russell Issaquah WA 336 42 M 13/14 40-49 1:25:28.4 10:09/M
61 Antje Russell Issaquah WA 335 40 F 5/23 40-49 1:25:29.6 10:09/M
62 Katharina Ingle Fort Lewis WA 277 33 F 3/11 30-39 1:26:24.3 10:16/M
63 Elie Hsu Bellingham WA 275 20 F 3/6 20-29 1:26:56.3 10:19/M
64 Arvind Jayasundar Redmond WA 411 38 M 16/19 30-39 1:27:32.9 10:24/M
65 Suzanne Masterson Renton WA 303 44 F 6/23 40-49 1:27:40.5 10:24/M
66 Amy Margolis Seattle WA 301 43 F 7/23 40-49 1:27:59.4 10:25/M
67 Heather Jordan Renton WA 280 44 F 8/23 40-49 1:28:06.3 10:28/M
68 Stephen Mats Mats Seattle WA 304 47 M 14/14 40-49 1:29:00.1 10:30/M
69 Amanda Scharen Seattle WA 339 29 F 4/6 20-29 1:29:22.6 10:35/M
70 Kaelen Moehs Seattle WA 309 12 M 1/1 1-14 1:29:23.2 10:40/M
71 Barrett Holder Fayetteville TN 271 35 M 17/19 30-39 1:29:23.6 10:36/M
72 Charles Moehs Seattle WA 308 53 M 10/13 50-59 1:29:25.4 10:40/M
73 Micah Faas Bellevue WA 256 25 M 8/9 20-29 1:30:18.1 10:43/M
74 Heather Parker Auburn WA 324 45 F 9/23 40-49 1:30:43.4 10:45/M
75 Theodore Hanson Seattle WA 268 26 M 9/9 20-29 1:31:33.4 10:51/M
76 Frank Fernandez Seattle WA 258 54 M 11/13 50-59 1:31:33.8 10:51/M
77 Robert Foster Seattle WA 259 54 M 12/13 50-59 1:32:03.6 10:55/M
78 Angie Montani Seattle WA 311 37 F 4/11 30-39 1:32:49.7 11:02/M
79 Louise Townsend Seattle WA 354 51 F 2/7 50-59 1:32:56.8 11:01/M
80 Christy Cherrier Seattle WA 288 36 F 5/11 30-39 1:32:58.1 11:00/M
81 Leigh Orne Seattle WA 320 32 F 6/11 30-39 1:35:29.8 11:19/M
82 Mark Albonizio Seattle WA 418 37 M 18/19 30-39 1:35:30.4 11:17/M
83 Rachel Kahn Seattle WA 281 26 F 5/6 20-29 1:36:11.1 11:26/M
84 Lynn Williams Seattle WA 357 30 F 7/11 30-39 1:36:49.6 11:26/M
85 Lisa Gerard Maple Valley WA 263 44 F 10/23 40-49 1:36:59.6 11:30/M
86 Hilary Ohara Redmond WA 319 46 F 11/23 40-49 1:37:10.1 11:31/M
87 Megan Pepin Ketchum ID 325 44 F 12/23 40-49 1:37:10.9 11:31/M
88 Christy Gatien Bellevue WA 262 41 F 13/23 40-49 1:37:31.9 11:33/M
89 Steven Lee Bellevue WA 289 60 M 2/5 60-69 1:37:41.1 11:36/M
90 Tara Seever Bellevue WA 341 57 F 3/7 50-59 1:38:29.3 11:40/M
91 Dorothy Spirka Maple Valley WA 349 45 F 14/23 40-49 1:39:00.2 11:43/M
92 Andrew Pyle Burien WA 328 39 M 19/19 30-39 1:39:18.3 11:48/M
93 Jennifer Bronk Maple Valley WA 183 40 F 15/23 40-49 1:39:25.4 11:49/M
94 Brian Lawler Bainbridge Island WA 286 64 M 3/5 60-69 1:39:37.6 11:49/M
95 Anna Haack Seattl WA 267 34 F 8/11 30-39 1:40:37.8 11:56/M
96 Noa Kay Seattle WA 282 35 F 9/11 30-39 1:40:41.3 11:54/M
97 Pat Macdonald Newcastle WA 298 63 M 4/5 60-69 1:41:34.6 12:03/M
98 Kristen Bromenshenkel Seattle WA 173 35 F 10/11 30-39 1:42:27.6 12:07/M
99 Stacey Legg Everett WA 290 46 F 16/23 40-49 1:42:50.8 12:10/M
100 Rouselle Mapalo Seattle WA 300 35 F 11/11 30-39 1:43:00.1 12:12/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Jane Lee Bellevue WA 421 54 F 4/7 50-59 1:43:39.1 12:20/M
102 Tabitha Rison Issaquah WA 333 42 F 17/23 40-49 1:44:58.9 12:28/M
103 Jennie Locati Redmond WA 295 40 F 18/23 40-49 1:45:00.4 12:28/M
104 Laine Boekelman Renton WA 114 56 M 13/13 50-59 1:46:46.4 12:39/M
105 Nancy Loizeaux Newcastle WA 296 59 F 5/7 50-59 1:48:46.4 12:55/M
106 Carolyn Pine Crooks Seattle WA 198 59 F 6/7 50-59 1:50:07.6 13:03/M
107 April Hugie Seattle WA 276 26 F 6/6 20-29 1:51:12.6 13:11/M
108 Jonathan Hoskins Seattle WA 272 61 M 5/5 60-69 1:51:54.6 13:18/M
109 Wrenae Shabel Fairview TN 342 65 F 1/1 60-69 1:54:55.4 13:41/M
110 Michelle Eaton Seattle WA 252 45 F 19/23 40-49 1:55:02.3 13:41/M
111 Debbie Beeler Snoqualmie WA 113 47 F 20/23 40-49 1:56:39.4 13:52/M
112 Maureen Friedman Thousand Oaks CA 261 48 F 21/23 40-49 1:58:30.8 14:04/M
113 Lori Roberts Maple Valley WA 334 44 F 22/23 40-49 1:58:31.1 14:04/M
114 Chris Williams Issaquah WA 356 50 F 7/7 50-59 2:05:37.9 14:57/M
115 Marianne Moore Auburn WA 313 40 F 23/23 40-49 2:39:07.6 19:05/M
14.47 Miles
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Mathew Hong Bellevue WA 387 38 M 1 Top Fin 1:56:50.8 7:59/M
2 Daniel Hamilton Seattle WA 379 25 M 2 Top Fin 2:02:17.1 8:21/M
3 Dan Myers Anchorage AK 395 45 M 3 Top Fin 2:06:01.8 8:36/M
4 Maxwell Long Kirkland WA 392 48 M 1/7 40-49 2:12:10.1 9:00/M
5 John Barber Lynnwood WA 362 47 M 2/7 40-49 2:15:34.1 9:12/M
6 Wesley Sherman Gig Harbor WA 402 31 M 1/7 30-39 2:16:30.1 9:19/M
7 Justin Dolce Renton WA 372 37 M 2/7 30-39 2:17:03.1 9:21/M
8 John Rodakowski Olympia WA 415 49 M 3/7 40-49 2:25:34.4 9:56/M
9 Jeremy Gordon Seattle WA 377 33 M 3/7 30-39 2:25:52.2 9:57/M
10 Micah Subar Seattle WA 413 25 M 1/3 20-29 2:27:20.6 10:03/M
11 Ian Cargill Seattle WA 370 34 M 4/7 30-39 2:27:30.8 10:04/M
12 Shira Brewer Seattle WA 368 35 F 1 Top Fin 2:27:50.9 10:05/M
13 Liam Brett Seattle WA 367 28 M 2/3 20-29 2:28:14.4 10:07/M
14 Charles Dooley Bellingham WA 373 59 M 1/4 50-59 2:29:24.6 10:12/M
15 Andrea Ostrovsky Seattle WA 396 37 F 2 Top Fin 2:29:41.1 10:13/M
16 Hannes Uchtenhagen Seattle WA 405 33 M 5/7 30-39 2:29:59.4 10:14/M
17 Tom Hollenberry Bothell WA 386 51 M 2/4 50-59 2:32:33.4 10:26/M
18 Henryk Baran Redmond WA 361 40 M 4/7 40-49 2:33:28.1 10:27/M
19 Kailey Sears Vancouver WA 401 30 F 3 Top Fin 2:36:04.1 10:37/M
20 Steve Quinn Sammamish WA 398 50 M 3/4 50-59 2:37:26.1 10:44/M
21 Boram Kim Seattle WA 390 29 F 1/1 20-29 2:43:24.2 11:09/M
22 Jeannine Mackie Seattle WA 393 45 F 1/7 40-49 2:44:40.9 11:15/M
23 Sean Wilson Seattle WA 408 34 M 6/7 30-39 2:46:18.3 11:22/M
24 Carol Clingan University Place WA 371 45 F 2/7 40-49 2:47:18.8 11:25/M
25 Brice Benard Mukilteo WA 365 42 M 5/7 40-49 2:47:24.4 11:25/M
26 Kerstin Lemay Shelton WA 391 49 F 3/7 40-49 2:48:48.1 11:31/M
27 Dawn Winters Mercer Island WA 409 47 F 4/7 40-49 2:50:47.9 11:39/M
28 Nin Truong Seattle WA 422 42 M 6/7 40-49 2:55:10.4 11:56/M
29 John Palmer Vancouver BC 397 29 M 3/3 20-29 3:00:09.1 12:19/M
30 Angela Feser Covington WA 375 46 F 5/7 40-49 3:04:54.7 12:36/M
31 Megan Harvick Seattle WA 381 36 F 1/1 30-39 3:09:01.8 12:56/M
32 Jill Hudson Seattle WA 388 53 F 1/2 50-59 3:09:21.2 12:55/M
33 Mary Frasier Seattle WA 376 56 F 2/2 50-59 3:13:30.4 13:13/M
34 Oscar Soraluz Yakima WA 403 50 M 4/4 50-59 3:17:50.9 13:29/M
35 Doerte Mahanay Seattle WA 394 49 F 6/7 40-49 3:18:58.7 13:36/M
36 Douglas Whitfield Seattle WA 407 49 M 7/7 40-49 3:25:00.5 13:59/M
37 Jean Ho Newport Beach CA 385 47 F 7/7 40-49 3:46:50.2 15:30/M
38 Kenneth Edgell Seattle WA 374 36 M 7/7 30-39 3:51:52.1 15:51/M